INICJATOR PT

Inicjatorem PT jest Tomasz SchimanekTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Warszawa

Partnerstwo Tematyczne Dobro Wspólne Lokalnie to dobrowolne porozumienie organizacji pozarządowych, które chcą wspólnie działać na rzecz rozwoju obywatelskich społeczności lokalnych, opartych na idei dobra wspólnego i solidarności, potrafiących rozwiązywać swoje problemy w oparciu o aktywność mieszkańców współpracujących z samorządem i przedsiębiorcami. Partnerstwo realizuje tym samym dwa kierunki określone w Strategicznej Mapie Drogowej:

(19) działania na rzecz budowania lokalnych tożsamości i wzmacniania postaw pro-obywatelskich oraz odpowiedzialności za dobro wspólne,

(20) działania na rzecz angażowania społeczności lokalnej w rozwiązywanie problemów, w tym upowszechniania lokalnej filantropii.

Partnerstwo powstało 22 września 2016 roku i ustaliło, że pierwsze wspólne działania będą dotyczyć: zainicjowania otwartej dyskusji o dobru wspólnym, wspieranie społeczności lokalnych, które będą zainteresowane rozwojem opartym o dobro wspólne, stworzenie mechanizmów stałej wymiany wiedzy i doświadczeniach w ramach Partnerstwa.

Kontakt: Tomasz Schimanek, koordynator Partnerstwa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

CO SŁYCHAĆ W PARTNERSTWIE (styczeń 2017):

 

Partnerstwo Dobro Wspólne Lokalnie spotkało się w listopadzie 2016 roku i w styczniu 2017 roku. Obecnie prace Partnerstwa koncentrują się na następujących działaniach:

· promowanie dobra wspólnego (w przygotowaniu webinarium oraz materiały informacyjne),

· opracowaniu mapy społeczności lokalnych, w której członkowie Partnerstwa prowadzili lub prowadzą działania na rzecz dobra wspólnego,

· zmodyfikowaniu i uzupełnieniu działań Centrum Edukacji Obywatelskiej (członek Partnerstwa) w zakresie edukacji obywatelskiej skierowanej do młodzieży szkół gimnazjalnych (w przyszłości podstawowych).

 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych dobrem wspólnym do odwiedzania Biblioteki Dobra Wspólnego prowadzonej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (członek Partnerstwa) w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW: www.lokalnepartnerstwa.org.pl/pracownia-dobra-wspolnego/biblioteka

oraz do odwiedzania stron internetowych członków Partnerstwa:

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce: www.filantropia.org.pl

Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej: www.flzb.lbl.pl

Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego: www.barr.org.pl

Centrum Edukacji Obywatelskiej: www.ceo.org.pl

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich: http://faow.org.pl

Fundacja im. Stefana Batorego: www.batory.org.pl

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: http://frsi.org.pl

Fundacja Wspomagania Wsi: www.fundacjawspomaganiawsi.pl

Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA: www.nida.pl

Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT: http://siecsplot.pl

Stowarzyszenie Kujawsko - Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK: www.tlok.pl

 

opr. T. Schimanek

 

 

Podsumowanie działań Partnerstwa w 2017 roku i plany na rok 2018

Partnerstwo uznało, że jego kluczowym działaniem w najbliższych latach jest popularyzowanie idei dobra wspólnego w społecznościach lokalnych i zachęcanie do działań na jego rzecz. Członkowie Partnerstwa opracowali prezentacje, które opisują dobro wspólne, pokazują jakie z niego wynikają korzyści, ale i obowiązki dla mieszkańców społeczności lokalnych oraz podpowiadają - posługując się konkretnymi przykładami - w jaki sposób można działać na rzecz dobra wspólnego. Okazało się przy tym, że podstawową trudnością jest znalezienie odpowiedniego sposobu mówienia o dobru wspólnym, który będzie przystępny, zrozumiały i akceptowalny lokalnie. Przygotowane prezentacje posłużyły do popularyzowania idei dobra wspólnego, ale jednocześnie przyniosły doświadczenia dotyczące sposobu komunikowania o dobru wspólnym, które zostaną wykorzystane w przyszłości.

W 2017 roku Partnerstwo przeprowadziło m.in.:

  • 2 webinaria na temat dobra wspólnego w ramach Pracowni Dobra Wspólnego Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce,
  • 2 warsztaty „Gmina jako dobro wspólne” w ramach XVI Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich, organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi i Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA,
  • 2 sesje na temat dobra wspólnego w ramach VIII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych.

Partnerstwo przygotowało także prezentację na temat dobra wspólnego, która wykorzystana została w cyklu debat „Jak budować wspólnoty lokalne?” organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz opublikowało tekst o dobru wspólnym w Coroczniku wydanym przez Stowarzyszenie Dialog Społeczny.

W 2018 roku Partnerstwo chce kontynuować i intensyfikować popularyzowanie dobra wspólnego w ramach debat merytorycznych o jego istocie i spotkań lokalnych zachęcających mieszkańców społeczności lokalnych do działań na rzecz dobra wspólnego i podpowiadających, jak to można skutecznie robić. Zanim rozpoczną się debaty i spotkania Partnerstwo zamierza wypracować nowe sposoby komunikowania o dobru wspólnym, które będą podstawą do rozmów na jego temat.

Tomasz Schimanek

Koordynator Partnerstwa Dobro Wspólne Lokalnie

 

 

 

MATERIAŁY

REGULAMIN

CZŁONKOWIE PT

HARMONOGRAM PRAC

Najbliższe spotkanie Partnerstwa w marcu 2017 r.